Historie


Agility se v Lysé začalo pomalu rozjíždět v roce 2001 pod vedením pana Paukrta.Ten však kvůli nemoci pejska dlouho nevydržel a výcviku se ujal pan Ján Kubík. S ním začala pravidelně trénovat Jana Frydrychová s šeltií Kirké, Romana Hanousková s pudlem Ričim, Lucie Cígerová s kavalírem Akimem a Katka Chalušová se šeltií Týnou. Prvních závodů v roce 2003 se účastnily dva z těchto týmů, Jana a pan Kubík, ale prozatím bez valných výsledků. Protože jsme byli spíše samouky, na závodech jsme nabírali zkušenosti a potése je snažili zúročit doma na cvičišti. Zkušené závodníky muselo naše počínání na parkuru zajistéčasto pobavit. Nicméně trénovali jsme statečně a závod od závodu pomalu zapadali do agiliťáckého života.

Bohužel pan Kubík později od agility takéodešel, a tak se v roce 2004 definitivně stala instruktorkou Jana Frydrychová. Tento rok znamenal začátek závodní kariéry pro další dva týmy, Lucku s Akimem a Romču s Ričim. Obě dvě holky dokázaly během několika závodů splnit podmínky pro přestup do A2 a byly zdatnou konkurencí dospělých závodníků. Na naléhání instruktorky se přihlásily na MRM 2004. A dobře udělaly! Původním záměrem bylo srovnaní se s ostatními týmy z celérepubliky a nabrání zkušeností, vše ale dopadlo úplně jinak. Lucie Cígerová  bojovala jako lev a  první den se umístila na krásném 2. místě. Bylo to velképřekvapení, vždyť byla předtím pouze na dvou závodech, ale o to větší radost! Naštěstí Lucka ve druhém kole neztratila nervy, krásným čistým během si pojistila 1. místo a stala se MISTREM MLÁDEŽE 2004 v kategorii dětí – small. Romča s Ričim si bohužel připsali trestnébody na slalomu a skončili na 7. místě. Rok 2004 byl úspěšným i pro jediný dospělácký tým, Janu s Kirké. Začaly sbírat jedno ocenění za druhým, splnily podmínky pro přestup do A2 a ke konci roku i pro přestup do A3.

Rok 2005 byl plný nadšeného  závodění, zúčastnily jsme se MR, MRM a MEJ. V tomto roce přibylo trénujících týmů a naše již zkušenézávodnice začaly propadat typickému agiliťáckému nešvaru – postupně přibývali holkám druzí a další psi… Největším úspěchem roku 2005 byla kvalifikace Lucie Cígerové s Akimem do mládežnickéreprezentace ČR a 3. místo v kategorii družstev small na šampionátu MEJ v Rakousku.

V roce 2006 začali závodit další 3 týmy, a to Romča Hanousková s Crazy a Petr a Radka Kopecký s Kimem a Boneym. Všichni tři psi jsou zástupci plemene border colie. Jana Frydrychová s Kirkése v tomto roce opět zúčastnily MR, kde si odnesly 3. místo v kategorii družstev – medium. Tento tým přestoupil do elitní třídy A3. Velmi úspěšným prestižním závodem byl také Pragil, kde si družstvo Superpes, jako jedinésloženéz dětí, odneslo krásné4. místo a Lucka s Akimem si dokonce vybojovala 2. místo ve finále jednotlivců. MRM přineslo další zlatou medaili našemu klubu, když tentokrát Katka Chalušová s Týnou získaly titul Mistr republiky mládeže  v kategorii dětí – small. Lucka se umístila na 5.místě bez trestných bodů, ale Akimovi časy už bohužel nestačily na stále vzrůstající konkurenci. Přesto úspěšně plnil zkoušky a přestoupil do elitní třídy A3. Těmito úspěchy se s námi Lucka a Káťa rozloučily, bohužel se přestěhovaly do jiného klubu.

V roce 2007 se našemu klubu podařilo uspořádat 1. oficiální závody agility, kteréměly úžasnou atmosféru a byly velice kladně hodnoceny závodníky. Součástí závodů byl speciál Německých ovčáků – toto pro agility netypicképlemeno má na našem cvičáku 2 zástupce, oba týmy ve složení Dita Frydrychová+Falka a Romana Hanousková st.+Hermiona začaly závodit na jaře tohoto roku a již úspěšně splnily několik zkoušek A1. Romča Hanousková ml. s Crazy se zúčastnily svého prvního MRM a hned skončily na 2.místě ve družstvech kategorie juniorů – large. Jana Frydrychová s Kirkése zúčastnily kvalifikačních závodů do reprezentace ČR a po dvou napínavých kolech se probojovaly na celkové3. místo, což znamenalo kvalifikaci na European Open v Itálii, tento závod je v podstatě mistrovstvím Evropy za účasti několika států z dalších kontinentů. Týmu se podařilo zaběhnout 8. místo v agility a tím se probojovat do finále. To bohužel skončilo diskvalifikací. Posledním velkým úspěchem sezony tohoto týmu bylo 1. místo na MR ve družstvech – medium. Takése tuto sezonu podařilo obhájit elitní třídu A3.

V roce 2008 jsme uspořádali 2. oficiální agility závody, nazvanéSuperpes I. Součástí závodů byl opět Pohár Německých ovčáků, kterého se zůčastnilo 6 týmů, naše Jana Frydrychová s Falkou skončily na 2. místě. V průběhu závodů se opět rozdávalo ovoce zdarma, bylo hezképočasí a nakonec si ti šťastnější rozebraly hodnotnéceny. Našim závodníkům se bohužel celkově příliš nedařilo.

Tento rok začaly závodit další dva nadějnéjuniorskétýmy, a to Linda Hodová s Fredem a Kája Kubíčková s Eddym. Oba jsou psi plemene border colie. Především Kája s Eddym objeli více závodů a odnesli si hodnotná umístění, za všechny musím vyzdvihnout celkovévítězství na soutěži Pragil v kategorii LA1. Dalším závodním týmem se stala Gábina Vlachová se Žužlou, křížencem v kategorii LA. Dále nás v roce 2008 reprezentovali Romana Hanousková st. a Německý ovčák Hermiona, Romana Hanousková ml. a borderka Crazy, Petr a Radka Kopecký s borderkami Kimem a Boneym a Jana Frydrychová s Kirké.

Romana s Hermionou podávají stabilní výkony v kategorii LA2, většinou ale rychlostí nestačí na přední umístění, i když je u nich znát velké zlepšení.  Romča s Crazy se zúčastnily kvalifikace do juniorskéreprezentace ČR a úspěšně se probojovaly na Mistrovství Evropy juniorů v Itálii. Takése zúčastnily MR juniorů, bohužel jim na obou vrcholných akcích chyběla trocha štěstí. Petr Kopecký s Kimem zaznamenali velkézlepšení, přestoupili do A2, podařilo se jim uspět na závodech především ve zkouškách, kde několikrát zvítězili. Zúčastnili se svého 1. Mistrovství republiky v agility, kde rozhodně neudělali ostudu. Jana Frydrychová s Kirkése zúčastnily kvalifikace do reprezentace ČR v kategorii medium, kde po dvou kolech skončily na 7. místě. To znamenalo kvalifikaci na IMCA (International mix and breed championship agility) i na European Open (Evropský otevřený pohár, běhá se na trávě). Na EO v Německu tým postoupil do finále, kde bohužel odmítnutí na slalomu znamenalo až 32.místo. IMCA se konala  úžasnéatmosféře v koňskéhale v Itálii. Jana s Kirkédokázaly vyhrát jumping jednotlivců, skočená zóna v agility ale znamenala celkové13. místo. V družstvech se dařilo lépe a Češi si odnesli titul Mistra světa IMCA družstevNa MR Jana s Kirkéopět vyhrály jumping, ale v agility znamenala ztráta nervů diskvalifikaci. Ve družstvech se podařilo ve stejném složení obhájit úspěch z minulého roku a stát seMistrem ČR ve družstvech kategorie medium.Další nadějnétýmy se účastní neoficiálních závodů a připravují se na svou kariéru v roce 2009. Především Vlaďka Hronková se staffbulkou Kájou si odnesly umístění na neoficiálních závodech, další týmy se chystají na závodní kariéru v roce 2009.

Na začátku roku 2009 jsme se přestěhovali ze ZKO Lysá nad Labem na vlastní pozemek, kde provozujeme Psí školu SUPERPES. Konečně můžeme několikaletézkušenosti předávat více lidem a tato činnost nás velice baví.

 

Ohlédnutí za loňským rokem ve Psí škole SUPERPES

Začátkem loňského roku se oddíl agility Superpes odtrhl od ZKO Lysá nad Labem a založil si svou vlastní Psí školu SUPERPES. Ač skupina nadšenců začínala úplně od začátku, byl rok 2009 velmi úspěšný. V loňském roce měla psí škola 26 členů, z toho 12 mládežníků. Mládeži je věnována velká péče, zejména trenérka Jana Frydrychová to s dětmi umí a odměnou byla nominace naší nejmladší členky Káji Šonské s psíkem Minim na nejprestižnější závod v Evropě pro mládež – Mistrovství Evropy juniorů v maďarské Gyule kde se Kája umístila na krásném 10. místě ve své kategorii.

Dalším velkým úspěchem našich mládežnic bylo splnění kvalifikačních kritérií pro start na Mistrovství republiky mládeže v Hradci Králové. Byly to Romana Hanousková s Crazy, Kája Kubíčková s Eddiem, Katka Chalušová s Ený a Gladis a Kája Šonská s Minim. Bohužel se závodu účastnily pouze K. Chalušová a K. Šonská, protože zbylá děvčata onemocněla. Myslím, že jen málokterá agility skupina se může pochlubit tak úspěšnou mládeží jako naše psí škola.

Největších úspěchů z řad dospělých členů dosáhl Petr Kopecký, který se už podruhé kvalifikoval na Mistrovství republiky v Žamberku, letos dokonce se dvěma psy plemene border colie. Dále je bezesporu nejúspěšnější členkou a zároveň trenérkou již po několik let Jana Frydrychová, která se letos potřetí kvalifikovala do reprezentace ČR, závodila za naší zemi v Holandsku na European Open a v Maďarsku na Mistrovství světa (IMCA), kde obsadila se svým družstvem druhé místo. Za svůj největší a nejdůležitější úspěch ale považuje potřetí za sebou obhájený titul Mistra republiky družstev. Na tomto závodě obsadila i 1.místo v agility jednotlivců a to vše se svou šeltií Kirké.

I ostatní členové slavili se svými psy úspěchy. Někteří přestoupili do vyšší výkonnostní kategorie, někteří přivezli ze závodů i medaile a poháry, ale všichni berou sport se psem jako radost.

V loňském roce jsme slavili úspěchy i v dalším psím sportu, a to dogfrisbee. Romana Hanousková mladší objevila ohromný talent své kříženky Marlenky pro tento sport a hned na druhém závodě byly oceněny cenou Objev roku, následné Mistrovství republiky v Brně v kategorii začátečníků vyhrály a poté se účastnily i Mistrovství Evropy v Německu. Po celou sezónu se v různých disciplínách dogfrisbee umisťovaly v TOP 10 a v českém žebříčku za rok 2009 se umístily na 14.místě ze 111 soutěžících hned za ostřílenými závodníky.

Psí škola SUPERPES pořádala po celý rok a dále bude pořádat kurzy základní výchovy psů, kurzy pro štěňátka, obedience, agility a dogfrisbee. Celkem bylo zorganizováno 5 odborných seminářů, 3 agility závody, voříškiáda (výtěžek z voříškiády ve výši 4000Kč byl předán místnímu útulku Velas), Den dětí a další.

V dalším roce plánujeme troje závody agility a z toho jedny dvoudenní, zajímavé semináře a spoustu dalších aktivit. Vše bude včas vyvěšeno na našich stránkách a nástěnkách ve městě (na nádraží, v Masně Šubr, vedle Bílé Labutě) a dále v Lyských listech.

Děkuji všem, kteří nám pomáhají, všem, kteří nás úspěšně reprezentují, děkuji městu Lysá nad Labem, které nás podpořilo finančně a všem sponzorům, kteří poskytli ceny pro účastníky našich závodů.

Podrobné výsledky závodů, úspěchy a veškeré informace najdete na www.superpes.cz. Za Psí školu SUPERPES Romana Hanousková.

Ohlédnutí za loňským rokem ve Psí škole SUPERPES

Loňský rok byl pro členy Psí školy plný úspěchů, zejména mládežnice se blýskly nejen na republikové úrovni, ale i na evropské. Z dvanácti mládežnic splnily kritéria pro možnost startovat na výběrových soutěžích v agility, především na Mistrovství Evropy mládeže, tři – a to Kateřina Chalušová s Gledis, Kristýna Šonská s Jessie a Karolína Šonská s Minim. Jako jediné organizaci v republice se nám podařila nominace všech vyslaných mládežnic.

Všechna tři děvčata se účastnila European Open Junior 2011 v Holandsku a to velmi úspěšně. Kateřina Chalušová byla v jednotlivcích na druhém místě a stala se tak vicemistrem Evropy 2011 v agility, děvčata Šonských byla na třetím místě v družstvech za Českou republiku v agility. Katka Chalušová si vybojovala i možnost startovat na Mistrovství Evropy juniorů v Maďarsku a i tam obsadila druhé místo v jednotlivcích a stala se tak podruhé v tomto roce vicemistrem Evropy.

Úspěchy děvčat pokračovaly dále i na Mistrovství republiky mládeže v agility v Praze. Katka Chalušová se stala mistrem republiky v družstvech, v jednotlivcích byla pátá. Karolína Šonská byla na MRM třetí v družstvech a Kristýna Šonská se republikové soutěže nezúčastnila, protože její fenka měla mateřské povinnosti. Katka Chalušová se neztratila ani na Mistrovství republiky agility v Žamberku pro dospělé, kam se kvalifikovali pouze psovodi z nejvyšší výkonnostní třídy A3. V jednotlivcích byla na 13.místě a v družstvech na místě šestém.

Kvalifikace na MČR v Žamberku splnil dále Petr Kopecký, Jana Frydrychová a Romana Hanousková st.

Sport agility je krásná zábava pro děti i dospělé, ale cestování na závody je velmi finančně náročné a tak jsme byli rádi za finanční podporu od města Lysá n. Labem ve výši 17100Kč a všem děvčatům byl výjezd do zahraničí uhrazen z této peněžní pomoci a tímto městu moc děkujeme.

Naše děti se každoročně účastní závodů Junior Open, které pořádá Český kynologický svaz, dále Mistrovství mládeže a celé řady agility závodů po celé republice. V létě se zúčastňují agility táborů a seminářů pro děti a mládež.

Z 23 dospělých členů byl nejúspěšnější pan Petr Kopecký se svými psy border kolie, běhá v elitní nejvyšší třídě A3 a pravidelně se umisťuje na předních místech. Také musím zmínit účast našich členek na Euro Cupu 2011 na Slovensku v Motěšicích. Tento závod hostil 180 závodníků ze 6ti evropských zemí. Naše děvčata Jana Pacovská s velkou pudlicí Rony, Martina Galasíková s russel teriérem, Dita Frydrychová s německou ovčačkou Elfií, Jana Frydrychová s šelmí Tarou a stafbulkou Darjou a Romana Hanousková st. S křížencem Frantou se rozhodně v evropské špičce neztratila. Jana Frydrychová se umístila se svými psy na předních třech místech, Martina Galasíková byla 2x čtvrtá a 1x pátá, Dita Frydrychová vybojovala 2.místo, Romana Hanousková déváté a Jana Pacovská také deváté. V konkurenci evropské agilitní elity jistě hezká umístění.

Celoroční práce ve Psí škole SUPERPES je zaměřená hlavně na práci s dětmi (trenérka Jana Frydrychová), každodenní tréninky, dále pořádáme odborné semináře o chování psů, semináře s nejlepšími trenéry agility, dogfrisbee, dogdancingu,… Celoročně navštěvujeme s našimy psy školy a školky, domovy důchodců, podporujeme útulky a pořádáme charitativní akce pro pomoc opuštěným pejskům, máme virtuálně adoptovanou 17tiletou fenku Candy a měsíčně přispíváme na její výživu. Během roku na našem cvičišti probíhá několik již tradičních závodů, v letošním roce i s mezinárodní účastí.

Myslím, že rok 2011 byl velmi činorodý, úspěšný a že můžeme být s náplní činnosti v Psí škole velmi spokojeni. Díky finanční podpoře od města Lysá nad Labem jsme mohli zakoupit i novou překážku – tunel pro psy – pro zlepšení závodů.

V dalším roce plánujeme opět několik závodů a již teď máme přislíbenou účast rozhodčího z Rakouska na dvoudenní závod, který se bude konat v květnu. Na všechny akce, kurzy, závody, atd. jste všichni srdečně zváni, více informací se dozvíte na www.superpes.cz.
Činnost je finančně podporována městem Lysá nad Labem.

Za Psí školu Superpes Romana Hanousková st.